Od běhu k bylinkám

03.06.2020

S Helénií chodíme dvakrát týdně běhat. Jednou jsme naše běhání  spojily  se sběrem bylin. Co jsme v lese potkaly a nasbíraly?

Česnáček lékařský 

 kvete v dubnu až květnu. Je to dvouletá bylina. Obsahuje velké množství vitaminu C a A, čímž posiluje tělo unavené po dlouhé zimě..

Sbírá se celá nať na jaře, kdy je ještě mladý. Později sbíráme listy a květy bez lodyhy. 

Česnáček je přírodní antibiotikum, žvýkání česnáčku pomáhá proti zánětu dásní. Jeho konzumace dezinfikuje močové cesty, dýchací cesty a střeva. Můžeme ho vyžít při očistných kúrách, podporuje činnost žlučníku, jater a slinivky. Uplatníme ho i při zevním užívání, kde slouží k léčení vyrážek, ekzémů, zánětů kůže a nehojících se ran.

Užívá se tedy celá nať nebo listy často v syrovém stavu nebo v podobě tinktury. V čajích není moc vhodný z důvodu jeho česnekového aroma. 

Další informace o česnáčku najdete zde:  https://bylinkovyraj.net/cesnacek-lekarsky/

https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/975-cesnacek-lekarsky-ucinky-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pro-zdravi

Kostival lékařský

Od středověku je považován za významnou léčivou rostlinu. Krémy a masti jsou využívány na výrony a menší zlomeniny, kdy minimalizuje opuchnutí a podporuje hojení. Používá se i na křečové žíly a na pooperační jizvy. 

Pozor, nanášet jen na okraje rány, ne na otevřená zranění. 

Těhotné ženy jej nesmí užívat dlouhodobě.  

Sbírá se především kořen na jaře (duben, květen) nebo na podzim.(září, říjen). Rychle se omyje a rozpůlí, suší na slunci nebo při umělé teplotě, která nesmí být vyšší než 45 °C. 

Další informace najdete zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kouzelne-bylinky/7669-bylinky/22956-kostival-lekarsky/