Postrahy a prudy bylinkové zahrádky v bytě

02.06.2020

Zdravím vás ze záplavy mšic,

dnes už pěstujeme s partnerem několik bylinek, například bazalku, mátu, koriandr, meduňku, šalvěj apod. Snažila jsem se pěstovat různé květiny již dříve, ale málo jsem zalévala a po krásných rostlinkách zbyly jen hrobečky.

Poté se pustil do bylino-květináčovo-bytového zahradničení i můj partner, který zaléval tak vehementně, že se po čase opět začaly objevovat hrobečky. Evoluce holt není tak rychlá, abych z kaktusu udělala vlhkomilnou rostlinu.

Partner se ale nevzdával a při dalším pokusu si dával pozor, abych rostlinky nepřeléval. Situace se na nějakou dubu zlepšila, avšak brzy nastal zlom. Rostliny začaly být vysušené a krabatily se. Při posledním nákupu bylinek jsme si totiž přinesli do bytu mšice. Postupně se rozlezly na několik dalších bylinek. Ty nejhůře napadené jsme byli nuceni vyhodit, ale ostatní jsme pravidelně sprchovali a od mšic jsme je zachránili.

Poté jsem partnerovi dala k narozeninám knihu Kvítka v bytě od Veroniky Ježkové a Nikol Francové. Od té doby dodržujeme dvě pravidla, která drží naše kvítka při životě:

1) Každý týden zkontrolovat všechny rostliny, jestli je nenapadly škůdci.

2) Podívat se, v jakých podmínkách rostlina žije přirozeně a snažit se tyto podmínky napodobit. Například pokud je v krajině 1x měsíčně déšť, měli bychom rostlinu občas osprchovat.

Přejeme mnoho sil při pěstování. Snad jste byli talentovanějšími pěstiteli. Všem rostlinkám, které se nám nepodařilo zachránit, se omlouváme.

Za tým Tvůj otevřený svět

Helénie